Od 2023 roku rolnicy mogą ubiegać się o wsparcie z rozszerzonego o nowe grupy zwierząt ekoschematu „Dobrostan zwierząt”. Wysokość dopłat będzie zależeć od działań, jakie rolnik podejmie, aby polepszyć warunki chowu, czy hodowli zwierząt. W ramach tego ekoschematu rolnikom udzielane będzie wsparcie za realizację poprawy warunków chowu i hodowli zwierząt, które wykraczają ponad obowiązkowe normy wynikające z obowiązującego prawa. Wsparcie to ma na celu zrekompensowanie rolnikom dodatkowych kosztów i utraconych dochodów w wyniku wprowadzenia praktyk hodowlanych związanych z podwyższonym dobrostanem zwierząt.
Przewiduje się wsparcie dla następujących grup zwierząt:
- świnie (lochy i tuczniki),
- bydło (krowy mleczne i krowy mamki),
- owce.
- Zakres wsparcia został rozszerzony o:
- bydło opasowe,
- kury nioski,
- kurczęta brojlery,
- indyki utrzymywane z przeznaczeniem na produkcję mięsa,
- konie,
- kozy.
- Wymagania wspólne dla zwierząt objętych ekoschematem – Dobrostan zwierząt:
- posiadanie odpowiedniej siedziby stada, a w przypadku drobiu – numeru zakładu drobiu, zarejestrowanych zgodnie z przepisami o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt,
- wymogi odnoszące się do danej grupy zwierząt dotyczą wszystkich zwierząt tej grupy utrzymywanych w gospodarstwie rolnym,
- rolnik zobowiązany jest do jednorazowego odbycia szkolenia z zakresu metod ograniczających stosowanie antybiotyków (wymóg ten obowiązuje od 2024 r.),
- rolnik posiada plan poprawy dobrostanu zwierząt (nie dotyczy wypasu krów mlecznych).
- W ramach ekoschematu Dobrostan zwierząt – dla wszystkich gatunków/grup zwierząt obowiązuje degresywność płatności dobrostanowych (w obrębie danej grupy technologicznej zwierząt):
- do 100 DJP 100% płatności,
- powyżej 100 DJP do 150 DJP – 75% płatności,
- powyżej 150 DJP – brak płatności.
System punktowy
W odniesieniu do świń i bydła będzie obowiązywał system punktowy, co oznacza, że z dostępnych praktyk rolnik będzie mógł wybrać te praktyki, które zamierza realizować w swoim gospodarstwie.
Punktacja jest zróżnicowana zarówno pomiędzy gatunkami zwierząt, jak i w obrębie gatunku dla danej grupy technologicznej zwierząt – co odzwierciedla poniesione koszty i utracone dochody w zależności od gatunku i grupy technologicznej zwierząt. System punktowy polega na wycenie poszczególnych praktyk wpływających na poprawę dobrostanu zwierząt (w oparciu o wyliczone stawki płatności dobrostanowych): 1 punkt odpowiada ok. 22,47 EUR (≈100 zł)[1].
W systemie punktowym warunkiem przystąpienia do realizacji ekoschematu będzie realizacja praktyki polegającej na zapewnieniu zwierzętom zwiększonej powierzchni bytowej w budynkach o co najmniej 20%. Warunek ten nie dotyczył będzie jedynie wypasu krów mlecznych (praktyka niezależna od pozostałych praktyk).
Po wyborze praktyki dotyczącej zwiększonej powierzchni bytowej możliwe będzie wybranie dodatkowych punktowanych praktyk dostępnych dla danej grupy zwierząt.
Punktowane będą praktyki realizowane w dotychczasowym działaniu PROW 2014-2020, jak i nowe praktyki, które przyczynią się do wzrostu poziomu dobrostanu zwierząt takie jak:
- zwiększenie powierzchni bytowej o co najmniej 50% (lochy, tuczniki, krowy mleczne, krowy mamki, opasy),
- utrzymanie na ściółce (lochy, tuczniki, krowy mleczne, krowy mamki, opasy),
- dostęp do wybiegu (krowy mleczne, krowy mamki, opasy),
- wypas (krowy mleczne, krowy mamki, opasy),
- późniejsze odsadzenie młodych od matki (lochy, krowy mleczne),
- utrzymanie świń w cyklu zamkniętym (tuczniki).